Як отримати і перевірити запрошення на роботу в Польщу від роботодавця

Як отримати і перевірити запрошення на роботу в Польщу від роботодавця

Безкоштовне запрошення на роботу в Польщу можна отримати у роботодавця.
Трудове законодавство - це гнучкий інструмент, який встановлює відповідні правила. Польські норми не виняток.

Ми розповідали раніше про зміни, які зачіпають цю область відносин, але що чекає нас в майбутньому - питання теоретичне, а на практиці тисячам людей необхідно легалізувати своє перебування в країні вже сьогодні.

За діючими правилами, для отримання робочої візи потрібно надати запрошення на роботу в Польщі для українців, білорусів і росіян. Про те, як, де і навіщо його потрібно отримувати і поговоримо в даному матеріалі. А також розглянемо приклад запрошення на роботу в Польщу і як його перевірити.

Зі статті ви дізнаєтесь:
Що це і для чого?
види запрошень
Де можна отримати?
Чи можна купити запрошення на роботу в Польщу: ціна яка?
ризики
Як перевірити?
Перевірка польського роботодавця
виявлені помилки
Як отримати запрошення на роботу в Польщу?
через роботодавця
через посередника
терміни очікування
Скільки дійсно?
Як бути, якщо анульовано?
Що робити, якщо термін дії візи закінчився?
Що це і для чого?

Запрошення в Польщу на роботу в 2022 році (по-польськи Oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi) ще є обов'язковою підставою для отримання робочої візи. Ініціатором процесу оформлення завжди є роботодавець.
Документ видається на строго встановленому бланку і в обов'язковому порядку повинен містити:

Що це і для чого

назва та контактні дані запрошуючої сторони;
дату видачі;
термін дії;
планована посаду запрошуваного;
географія робіт;
розмір оплати праці;
тип документа, який оформлений з працівником (контракт, трудовий договір і т.п.);
дані відповідальної особи;
печатка;
повні дані про запрошеного (ПІБ, паспорт, реєстрація, дата народження).
Це загальні дані для громадян Білорусії, Молдавії, Росії та України, але, в залежності від країни, Консульського округу запрошеного чи Воєводства запрошуючої сторони, можуть знадобитися додаткові відомості.
види запрошень

Залежно від типу потрібної візи, розрізняються і те, які є запрошення для роботи в Польщі:

Для звичайної робочої візи (180/360) потрібне запрошення від роботодавця, яке він оформляє в Urząd Pracy за місцем реєстрації свого юрособи. Детально з процесом оформлення цього типу віз можна ознайомитися тут.
Для Воєводської візи (360/360) потрібно відповідно запрошення від воєводи.
Процес отримання zezwolenie na pracę типу А і оформлення візи в Польщу на запрошення на роботу від воєводи вже був детально розглянутий в даному матеріалі, тому в цій статті акцент буде зроблений на Запрошення для роботи в Польщі 180/360.
Де можна отримати?

Є два способи, де взяти запрошення на роботу в Польщу:

Запросити його у роботодавця. Для цього потрібно самостійно знайти роботу за кордоном, зв'язатися з роботодавцем і отримати запрошення (сам процес отримання докладніше буде розписано нижче).
Скористатися послугами фірм-посередників на оплатній основі.
Де можна отримати

Чи можна купити запрошення на роботу в Польщу: ціна яка?

Запрошення від Роботодавця обходиться претендентові 35 злотих. Заплатити доведеться, якщо скористатися послугами посередників (на сьогоднішній момент це сума становить близько € 60-70).

Фірми-посередники зручні - вони розташовуються поруч, розуміють рідну мову і т.п. - однак вони часто є джерелом загрози отримання фальшивого документа! Це призведе до втрати грошей, відмову у візі і, як наслідок, втрати роботи.

Ще один нюанс, який може вплинути на те, скільки коштує запрошення на роботу в Польщу - кількість ступенів від посередника до роботодавця. Ці ланцюжки можуть виглядати приблизно так:

посередник в країні здобувача - роботодавець;
посередник в одній країні - посередник в Польщі - роботодавець.
У першому випадку вартість запрошення на роботу в Польщу нижче. У другому - ширше коло можливостей.
ризики

Головні ризики з'являються при зверненні до посередників. Необхідно приділяти найретельніше увагу репутації таких фірм, відгуками тих, хто вже користувався їхніми послугами. Краще не звертатися по оголошеннях на кшталт «Продам запрошення на роботу в Польщу», «Робоча запрошення до Польщі за два дні» і т.п.

Пам'ятайте, офіційно працювати можна тільки у того роботодавця, який вказаний в запрошенні! Робота в іншому місці буде незаконною.
ризики

Часто запрошення у недобросовісних посередників відверто фальшиві, і при запиті візи неминучий відмова.

У посередників частенько пропонується і «сірий» варіант відкриття візи: продається Запрошення від фіктивної, але реально зареєстрованої польської фірми, за яким віза видається, але фактична робота відсутня. Технологія має на увазі, що потрапивши до Польщі, здобувач знаходить реальну роботу.

Офіційно ніяких законів такий спосіб не порушує - працівник міг передумати, роботодавець в цьому не винен.

Але є один суттєвий нюанс: віза видавалася під конкретне запрошення, в якому вказано конкретний роботодавець. Значить, змінивши місце роботи, будуть потрібні і нові документи. В іншому випадку працевлаштування вважається не законним!

Якщо ви пішли цим шляхом, варто обов'язково знати що потрібно для того щоб змінити роботодавця в Польщі.

Як перевірити?

Щоб бути впевненим у позитивному результаті запиту на робочу візу, необхідно переконатися в правильності оформлення запрошення. Маючи документ на руках, здобувач повинен знати, як перевірити запрошення на роботу в Польщу.

Перш за все, необхідно розуміти, що і відверта підробка, і сьогодення, але помилково оформлене запрошення можуть стати причиною відмови у видачі візи.
Перевірте зовнішній вигляд. Необхідно переконатися у відповідності документа. Запрошення повинно мати бланк встановленого законом зразка. Тож з'ясуймо спочатку як виглядає запрошення на роботу в Польщу:
зразок запрошення на роботу в Польщу
Так виглядає приблизний зразок запрошення на роботу в Польщу. Для того щоб відкрити велике фото слід натиснути на нього.
Подивившись фото запрошення на роботу в Польщу, перейдемо до наступного етапу перевірки.

Перевірте свої дані. Дані здобувача повинні бути написані в точній відповідності з паспортними. В іншому випадку, можливі проблеми.
Перевірте телефон роботодавця. У документі повинні бути вказані реальні контакти фірми - зателефонувавши за номером, претендент повинен отримати підтвердження, що це саме фірма (особа), зазначені в документі. Також запрошуюча сторона повинна бути в курсі, що здобувач збирає до нього на роботу.
Перевірте умови. Порівняйте зарплату, скільки діє запрошення на роботу в Польщу, час початку робіт і т.д. з тими, про які домовлялися заздалегідь.
До відома, якщо в плани здобувача входить подальше оформлення ВНЖ, розмір оплати не може бути менше 2800 злотих на місяць, а з 2022 року мінімальна заробітна плата в Польщі становитиме 3000 злотих - це вимога закону. Варто також знати, що суми вказуються до відрахувань податків (брутто).
Також слід знати, як перевірити роботодавця в Польщі. Необхідно проконтролювати чи існує дана юридична особа в даний час, не ліквідована фірма, чи не має штрафних санкцій, що забороняють видавати запрошення і т.п. Зробити все це можна онлайн на відповідних державних ресурсах Польщі.
Перевірка польського роботодавця

Перевірка польського роботодавця

Перш ніж перейти до сайтів, варто згадати про ідентифікатори, за якими здійснюється перевірка.

Перший - NIP - податковий номер, присвоєний кожному платнику податків Польщі (і юридичним, і фізичним особам - десять цифр).

Другий - REGON - порядковий номер в польському державному реєстрі відповідної служби ZUS (дев'ять цифр). Знадобитися може тільки один з номерів, але обидва вони обов'язково повинні бути вказані в запрошенні!

Організація Що перевіряємо? Де перевіряємо?
Реєстр діючих роботодавців (Rejestr agencji zatrudnienia) Перевірка наявності роботодавця в базі KRAZ praca.gov.pl
Реєстр судових рішень (Krajowy Rejestr Sądowy) Відомості про порушення закону ems.ms.gov.pl
Реєстр юр. осіб за винятком приватних підприємців і простих товариств (Główny Urząd Statystyczny) Відомості про держреєстрацію роботодавця в Польщі stat.gov.pl
Реєстр приватних підприємців і простих товариств Історія реєстрації приватного підприємця або простого товариства ceidg.gov.pl
На кожному із зазначених сайтів відкриється форма для введення даних, в яку і вносяться вищевказані ідентифікатори (або один з них).

Зверніть увагу, що в деяких випадках потрібно додатково вказати тип організації. Так, у разі судового реєстру, потрібно вказати комерційним або некомерційним підприємством є роботодавець, а в разі приватного підприємця і простих товариств - тип реєстрації. Подивитися приклад виписки з Krajowy Rejestr Sądowy для роботодавця під NIP 5792 254 462 можете тут.

Якщо після введення даних в двох останніх реєстрах отримана відповідь «Pusta lista», це означає відсутність у даного роботодавця реєстрації, тобто перед вами відверта підробка!
виявлені помилки

Якщо документ справжній, але в даних виявлена помилка в запрошенні на роботу в Польщу, ми рекомендуємо замінити його (запросити новий), тому що будь-яка неточність може стати причиною для відмови у видачі візи.

виявлені помилки

Як отримати запрошення на роботу в Польщу?

Залежно від самостійного або посередницького способу отримання запрошення, різниться і послідовність кроків.

Для початку розглянемо, як зробити запрошення на роботу в Польщу через роботодавця.

Отримати безкоштовне запрошення на роботу в Польщу від роботодавця досить просто, так як основне навантаження лягає саме на нього:

Здобувач знаходить цікаву йому вакансію в Польщі.
Зв'язується з роботодавцем і домовляється про умови роботи.
Якщо сторони все влаштовує, здобувач передає роботодавцю свої паспортні та контактні дані.
Роботодавець направляє відповідну заяву в свій 

Urząd Pracy, де і оформляється запрошення для роботи в Польщі.
Готовий документ надсилається здобувачеві, на підставі чого він оформляє візу.
Все, що потрібно від потенційного працівника (крім оформлення візи) - вкластися в обумовлені терміни.

Через посередника

Якщо вдалося знайти надійну фірму-посередника, і здобувач готовий заплатити за послуги, то процедура виглядає ще простіше: достатньо звернутися до фахівця компанії, передати йому всі необхідні документи для запрошення на роботу в Польщу і дочекатися результатів.

Складність в даному випадку пов'язана з тим, що не кожна фірма може оформити запрошення від будь-якого роботодавця. У більшості випадків їх коло обмежене власною базою даних. Якщо здобувач знаходив роботу самостійно, то і запрошення краще отримувати самому. Посередник вигідний для повного циклу працевлаштування: пошуку роботи і отримання запрошення.

Терміни очікування

Багатьох цікавить, скільки робиться запрошення на роботу в Польщу. Як правило, на оформлення вистачає 14 днів, проте в практиці були випадки очікувань до 30 і більше. Тому точно сказати, скільки чекати запрошення на роботу в Польщу ми не можемо.

У посередників приблизно ті ж терміни, а з електронним підписом зробити документ можна за «пару днів», останнім часом навіть зустрічаються воєвудські запрошення з електронним підписом, що значно пришвидшило час виготовлення за рахунок того що переслати запрошення можна в день виготовлення через електронну пошту. 

Зверніть увагу, що раніше термін очікування був значно більший за рахунок часу на пересилку документа. І очевидно це говорить про те що Польща потребує збільшення притоку робочої сили, а саме працівників с України та інших країн СНД. 

Скільки дійсне?

Термін дії запрошення на роботу в Польщу, як правило, становить 180 днів, використовувати які можна протягом року. Однак бувають випадки нестандартних (менших) періодів дії. У будь-якому випадку, скільки дійсно запрошення на роботу в Польщу однозначно вказано на самому документі.

Якщо здобувача цікавлять терміни більш ніж півроку, варто розглянути воєвудську візу.

Як бути, якщо анульовано?

Бувають випадки, коли із запрошенням було все в порядку, віза отримана, але прибувши до Польщі, виявляється, що воно анульовано.

Якщо запрошення на роботу в Польщу анульовано, ідеальним варіантом буде знайти нового роботодавця і отримати новий дозвіл на працевлаштування. Переоформляти візу при цьому не потрібно!

Як бути, якщо анульовано

Однак є й не такі прямі способи законного працевлаштування або тимчасової легалізації до отримання нових документів.

Наприклад, можна розглянути варіант надходження до польського ВНЗ, що дасть можливість працювати.

Як короткостроковій альтернативи іноді вибирають мовні курси. Детальніше про навчання в Польщі читайте тут.

Що робити, якщо термін дії візи закінчився?

Термін візи і термін запрошення, як правило, збігаються. В цьому випадку, якщо закінчилася дія документів, вихід один - потрібно їхати додому, запитувати нове запрошення і оформляти нову візу. Щоб цьому запобігти, потрібно при бажанні залишитися на довший термін в Польщі, ніж цього дозволяє віза, подати до воєводського уженду заяву на отримання дозволу на тимчасове проживання або інакше карту по биту. Подати заяву можна до останнього дня дійсної візи. Тому рекомендуємо зробити це одразу по приїзду, адже процедура як ми знаєм досить тривала. 

Якщо віза ще дійсна, ви можете відкрити Карту побиту в Польщі до 3 років і 3 місяці без виїзду з країни перебування. Хоча сам факт перебування в Польщу не дає можливість офіційно працювати без зезволення типу А від того ж Воєвуди.
Отримати офіційну роботу без запрошення, а саме дозволу на роботу в Польщі неможливо. Цей етап є обов'язковим. Ми постаралися зібрати в одному матеріалі всі подробиці цього процесу, але якщо якісь нюанси виявилися недостатньо розуміють, задавайте свої запитання в коментарях - пояснимо.