Документи для роботи в Польщі: список, куди подавати, скільки чекати візу
Робота у Польщі залучає багатьох громадян суміжних держав, зокрема України, Білорусі, Росії. У більшості випадків оплата праці в цій країні Євросоюзу вища, ніж у багатьох сусідніх, та й життя у комфортній європейській державі видається досить привабливим.
Але щоб жити та працювати в Польщі легально, потрібно отримати відповідні документи. Поговоримо про них.
Види робочих віз у Польщі
Польське візове законодавство поділяє видані шенгенські візи із символом «С» та національні візи із символом «D» (є ще транзитні із символом «А»).
Віза типу D видається іноземцям, які мають намір навчатися або працювати в Польщі, а також власникам Карти Поляка.
Термін дії національної візи не може перевищувати 1 року та співвідноситься з метою перебування. Наприклад, якщо іноземець вказує на мету, яка передбачає перебування в Польщі менше року, то терміни візи будуть коротшими.
На 2022 рік у Польщі існує три види робочих віз:
- робоча віза тимчасова (запрошення до 24 міс.),
- сезонна віза (запрошення до 9 міс.),
- воєвудська робоча віза (запрошення на роботу від воєвуди до 3 років).
Оформлення дозволів на роботу в Польщі, згідно з останніми змінами законодавства, займається роботодавець.
Сезонна віза передбачає, що іноземець працюватиме у сільському господарстві, будівництві, чи сфері HoReCa або міжнародні перевезення.
Протягом терміну дії робочої візи у Польщі мігрант має право один раз змінити роботу та один раз подати на продовження візи.
Якщо мігрант раніше вже працював у Польщі за сезонною візою, він може розраховувати на багатосезонну трирічну візу. Це правило стосується білорусів, росіян, українців, молдаван, вірмен та грузинів.
Вимоги до претендентів:
- Кваліфікація за затребуваною спеціальністю,
- Відсутність проблем із законом.
До речі, якщо іноземець прибув до Польщі як турист, то він має право відкрити робочу візу (якщо знайшлася робота). Оформленням документів займеться роботодавець.
Також уточнимо, що в рамках шенгенської візи (тип С) іноземець також може працювати у Польщі не більше 90 днів протягом півроку.
Сезонна робота у Польщі
Документи для робочої візи до Польщі
Здобувачам необхідно надати наступний список документів для робочої візи до Польщі:
- закордонний паспорт (як мінімум з 2-ма чистими сторінками) з терміном дії не менше 3 місяців до закінчення візи + копія головної сторінки;
- копії сторінок з відмітками внутрішнього паспорта (наприклад сторінка з відмітками закордонних паспортів);
- Запрошення від роботодавця, що підтверджує наявність вакансії та адрес виконуваної роботи в Польщі;
- медичне страхування на весь термін візи;
— анкета, заповнена вручну у консульстві чи візовому центрі;
- 1 фотографія 3.4 * 4.5 см на білому тлі 80 % обличчя.
Якщо документи для візи в Польщі оформляються через візовий центр, необхідно додати квитанцію про оплату послуг на оформлення візи.
Етапи отримання візи
Отримання робочої візи до Польщі можна поділити на кілька етапів:
1. Підготовка документів, оплата зборів (при потребі).
2.Візит до консульства або візового центру, заповнення анкети, подання документів. (можлива подача документів у візовий центр Польщі новою поштою)
3. Очікування відповіді.
4. Отримання паспорта із візою.
Терміни та ціни
Згідно з домовленостями з ЄС про спрощену процедуру оформлення віз, рішення про їх видачу приймається до 10 календарних днів. Але термін може бути продовжений до 45 календарних днів.
У термінових випадках рішення може бути прийняте протягом 1 дня до запланованої поїздки. Це стосується візи для навчання для студентів.
Стандартний збір у візовий центр за розгляд заяви на робочу візу в Польщу для українців та громадян третіх країн на здобуття національної візи Польщі становить 14,5 євро. При подачы на консульсьтво збір не знімається але отримати реєстрацію на подачу документів значно важче.
Пункти прийому візових заяв приймають оплату у гривнях, оплата проводиться в Кредо, Ідеа або Приватбанк. Також можливо здійснити оплату через додаток Приват24. Додатковий збір за подання заяви новою поштою у візовий центр становить 14,5 євро/еквівалент у гривнях.
Вимоги до тих, хто в'їжджає на роботу в Польщу
Окрім оформлення пакету документів на візу, варто пам'ятати, що певні вимоги висуваються і при перетині польського кордону. Так, для виїзду в Польщу на роботу потрібні такі документи:
- Діючий закордонний паспорт з візою;
- дозвіл на роботу (у тому числі сезонну) або заяву про доручення певної роботи + трудовий договір;
- Наявність грошей на роботу для українців не обов'язково (вимоги до резидентів різних країн можуть відрізнятися);
— медичне страхування на суму не менше 30 тис. євро.
Робота у Польщі
Якщо дотримано всіх вищеописаних вимог, то ніщо не завадить іноземцю успішно працевлаштуватися у Польщі. Тим більше, що, згідно із законами цієї країни, права працівників на розмір заробітної плати, соціальну підтримку тощо для громадян і не громадян практично не відрізняються.